Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

NEBİ VE RESUL KAVRAMLARI
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale1

 Bu kavramları gerçekten anlayabilmek için önce “BAZI ALİMLERİN VE MÜFESSİRLERİN”TARİFLERİ NEDİR ? İnsanlar  bu kavramları şimdiye kadar nasıl biliyordu? Ve ASIL OLAN NEDİR?

   Önce şu anda bilinenleri din adamlarının ağzından öğrenelim inşallah

   Diyanet teşkilatının yayınladığı “İslami ilimler ansiklopedisinde 149 profesör ve din adamlarından oluşan bir ekip’in hazırladığı”kitaba göre;

   Peygamber; fars ca bir kelimedir.Haberci demektir.Allah tan haber getiren demektir.Dilimizde bunun karşılığı,elçi dir.

   Resul ve nebi; arapca kökenli bir kelime olup takribi olarak aynı anlamda kullanılmaktadır.Bu kelimelerinin aralarında bir fark yoktur.Bu kelimelerin aralarında bir mana farkı olduğuna dikkati çekenler de vardır.

 
HACET NAMAZI İLE İLGİLİ DÖKÜMANLAR
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale8

Allah’uteala,Allah’ın yolu olan “SIRATIMUSTAKİM’e bizi ulaştırması için ki o yol ÜZERİNE NİMET VERİLMİŞLERİN (Peygamberlerin,Şehidlerin ve Salihlerin =MÜRŞİDLERİN= ) YOLUDUR” İSTİANE İSTİYORUZ FATİHA suresinde.Bu İSTİANE nasıl istenecek Allah’tan ? “SABIR VE NAMAZ İLE Bakara/45,153 ve A’raf/128 “ İşte (SAV) Efendimiz bu namazın adına da HACET (İhtiyac) NAMAZI BUYURMUŞ.
BU KONUDA Kİ HADİS VE EVLİYA SÖZLERİ DE ŞÖYLEDİR :
Enes b. Melikten aldigi bir rivayete dayanarak, Ebu Hasim Eyli Rasulullah (s.a.s) efendimizin söyle buyurdugunu anlatti: "Bir kimsenin yüce Allah'tan önemli bir dilegi olur ise, güzelce abdest alip iki rek'at namaz kilsin; Bu namazin birinci rek'atinda; fatiha sonra ayetul kürsi okunur, ikinci rek'atta ise fatiha sonra amenerresulüyü okur kisi. Bundan sonra tesehhüde oturup selam verir...."

 
VAHİY KESİLMİŞ MİDİR?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale1ÖNCE ALLAHU TEALA BU KONUDA NE DİYOR O NA BAKALIM

Allah’uteala,sadece peygamberlerle değil belli liyakata erişen evliyalarıyla da,Peygamber olmayan veli resulleriyle de VAHİY olarak konuşabiliyor.
42 / ŞURA - 51 : Ve mâ kâne li beşerin en yukellimehullâhu illâ vahyen ev min verâi hıcâbin ev yursile resûlen fe yûhıye bi iznihî mâ yeşâu, innehu aliyyun hakîm(hakîmun).
Allah'ın hiçbir insanla konuşması olmamıştır, illâ vahyile veya perde arkasından veya dilediğine izniyle vahyetsin diye resûl (melek) göndererek. Allah, bilir ve hikmet sahibidir.
Her bölgeye peygamber olmayan kendi halkından birilerini secip o na vahyettiğini buyuruyor.

 
RÜYET - ALLAH BU DÜNYA DA GÖRÜLEBİLİR Mİ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale23 / AL-İ İMRAN - 18 : Şehidallâhu ennehû lâ ilâhe illâ huve, vel melâiketu ve ulûl ilmi kâimen bil kıst(kıstı), lâ ilâhe illâ huvel azîzul hakîm(hakîmu). 

Allah, şehâdet (şahitlikL) etti: muhakkak ki O'ndan başka ilâh yoktur. Melekler ve ilim sahipleri de adaletle kâim oldular (şahit oldular) ki, O'ndan başka ilâh yoktur, (O) Azîz'dir, Hakîm'dir.
50 / KAF - 37 : İnne fî zâlike le zikrâ li men kâne lehu kalbun ev elkâs sem’a ve huve şehîdun.
Muhakkak ki bunda kalpleri olan ve ilka edilenleri işitebilen ve (kalp gözleri ile Allah'a) şahit olan kişiler için mutlaka ibret vardır.
43 / ZUHRUF - 86 : Ve lâ yemlikullezîne yed’ûne min dûnihiş şefâte illâ men şehide bil hakkı ve hum ya’lemûn(ya’lemûne).
Ve onların, O'ndan (Allah'tan) başka taptıkları şeyler şefaate malik değildir. Hakk'a şahit olanlar hariç ve onlar (Hakk'ı) bilirler.

 
NEZİRLER (UYARICILAR)
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale4BÜTÜN NEZİRLER ALLAH’TAN ALDIKLARI İLİMLE UYARILARINI YAPARLAR

26 / ŞUARA – 193-194-195-196
O'nu, Ruh'ûl Emin (Cebrail A.S) indirdi.
Nezirlerden (uyaranlardan) olman için senin kalbine
Apaçık bir Arap lisanı ile.
Ve muhakkak ki O, evvelkilerin (kitaplarının) sayfalarında mutlaka vardır.
67 / MULK - 26De ki: “Bu ilim ancak Allah'ın indindedir. Ve ben sadece (Allah'ın azabını) açıkça bildiren bir nezirim (uyarıcıyım).”
7 / A'RAF - 63
Sizi uyarması ve takva sahibi olmanız için, içinizden bir adama, Rabbinizden bir zikrin gelmesine mi şaşırdınız? Ve böylece rahmet olunursunuz.
7 / A'RAF - 69
Ve sizi uyarması için sizden (içinizden) bir adama Rabbinizden bir zikir gelmesine mi şaşırdınız? Nuh kavminden sonra sizi halifeler kıldığını (onların yerine sizi getirdiğini) ve yaratılışta sizin gücünüzü arttırdığını (bedeninizi büyük ve kuvvetli yarattığını) hatırlayın. Artık Allah'ın üzerinizdekilerini (ni'metlerini) zikredin ki; böylece kurtuluşa erersiniz.

 
AYETLERDEN VE EVLİYALARDAN MÜRŞİDİN FARZIYETİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

 lale5Adem as dan beri bütün peygamberlere, kavim resullerine ve Allah’ın tayin ettiği irşad makamlarına tabiyeti Allah farz kılmıştır.Bu gercekleri bilenler,Allah’ın kitaplarına tabi olanlardan başkaları değildir.Çünkü Allah ın kitaplarının dışında bilgi sahibi olanlar Şeytanın oyununa gelenlerdir.Nisa/118.119.120 de ezelde şeytanın vadini yerine getiren kendi adamlarının yazdığı kitaplar EMANİYYE dirler ve şeytan onlarla insanları oyalayarak “Allah ın kitaplarındaki gercekleri örtmeyi”başarmıştır.

4 / NİSA – 118-119-120 : Allah, ona (şeytana) lânet etti. Ve (şeytan) şöyle dedi: "Ben mutlaka, Senin kullarından belli bir nasib edineceğim." Ve onları mutlaka dalâlette bırakacağım. Ve onları, mutlaka emaniyyeye (kuruntuya) düşüreceğim ve mutlaka onlara emredeceğim. Böylece onlar, mutlaka davarların kulaklarını kesecekler ve onlara emredeceğim, öyle ki mutlaka, Allah'ın yarattığını değiştirecekler. Ve kim, Allah'tan başka, şeytanı dost edinirse artık o, apaçık bir hüsranla hüsrana uğramıştır(Şeytan) onlara vaad eder ve onları emaniyyeye (kuruntuya) düşürür. Ve şeytan, onlara aldatmaktan başka bir şey vaadetmez.

 
HADİSLER VE EVLİYA SÖZLERİNDE ALLAH'A ULAŞMAYI DİLEMEK
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale7

Allah’ım 'SANA MÜLAKİ OLMAYA İMAN EDEN, KADERİNE RAZI OLAN, VERDİĞİNE KANAAT EDEN NEFSİ MUMAİNNE İSTERİM' Hadisi kutsi-nasihul ibad

 Peygamber (S.A.V) Efendimiz teheccüd namazındaki duasında 'Yarabbi sana Mülaki Olmak HAKTIR' buyuruyor. Sahihi –Buhari 4.Cilt 575. hadiste:

 ---S.BUHARİ 1.CİLD, 58.SAHIFE, 47.HADIS (CIBRIL HADIS): Iki Cihan Günesi Hazreti Muhammed s.a.v. bir gün ashabiyla otururken Cebrail a.s. insan sifatiyla gelir ve Peygamber Efendimize s.a.v. yaklasir ve söyle sorar:

"Kale imane ya Rasulallah......iman nedir ya Resulallah?"

Peygamber Efendimiz s.a.v. cevap verir:

"Kalel imanü en tu'mine billahi ve melaiketihi ve likaihi ve Resulihi:

Allah'a, meleklerine ve Allah'a ulasmaya ve Resullerine inanmak

 
İRADE TESLİMİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale3Bayazid Bestami K.S.Eserin adi:Islam Tasavvufunun Özü 

Nefsimden siyrilip cikdim, yilanin kendi derisinden siyrilip ciktigi gibi.Sonra dönüp nefsime baktim ne göreyim "Ben oyum" Beser camurdan yaratilmisdir maddi varligi yine aslina dönmüstür. Ruh ise Allahin emiri cümlesindendir Allahdan gelmisdir ve yine ona dönecektir.Ruh beden sehrinde bir sure hapsedilmisdir Allahin emrinden oldugu icin varlik aleminin esrarini kendinde tasiyor demektir Insan ölmeden evel ölme sirrina Erince Hapis bulunan Ruh mana ve meleküt aleminde ibresini dolastirma imkani bulmus olur ve iste ozaman kainattaki kendi yerini görür (Allahin Zati) "Birinci defa hacc ettigimde Beytullahi gördüm.Ikincisinde Beytullahin sahibini gördüm.Ücüncü defa ne beytullahi nede sahibini gördüm.Kul ubudiyet manasi üzere ne zaman amel edici olur? Kendine ait bir iradesi olmadigi zaman.Mügmünün nefsi yoktur cünkü o nefsini Allaha satmisdir.Bu kez Allahdan gelen ve ona dogru yol alan Ruh kanatlanir

 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 Sonraki > Son >>

Sayfa 14 / 16