Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

TAKVA SAHİBİ OLMAK ALLAH’TAN KORKMAKMIDIR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale6TAKVA SAHİBİ OLMAK ALLAH’TAN KORKMAKMIDIR ? –HAYIR.EGER ÖYLE OLSAYDI,”ŞEYTAN DA TAKVA SAHİBİ OLUR CENNETLİK OLURDU. TAKVA SAHİBİ OLMAK ŞARTMIDIR ? 

 -EVET ŞARTTIR.”ZİRA TAKVA SAHİBİ OLMAYAN,DÜNYA MUTLU OLAMAZ,AHİRETTE CENNET’E GİREMEZ!......”

NİSA/131-Ve göklerde ve yeryüzünde olanlar (herşey) Allah'ındır ve andolsun ki Biz, sizden önce kitap verilenlere de, sizlere de “ALLAH’A KARŞI TAKVA SAHİBİ OLMALARINI” vasiyet ettik (FARZ KILDIK). Ve şayet siz inkâr etseniz bile, muhakkak ki göklerde ve yeryüzünde olanlar (herşey) Allah'ındır. Ve Allah, Gani'dir (hiçbir şeye ihtiyacı yoktur), Hamîd'dir (övgü ve hamde lâyık olandır).

 
RUH
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale5Ruh,rabbimizin emr inden olan ve insanoğluna kendinden üflediği emanetidir.Ölmeden evvel iade etmek üzere (o’na vasıl etmek-ulaştırmak üzere) ve bunun için de “kalu bela “günü olarak bilinen günde insanlarla bir sözleşme (misak)yapmıştır.RUH,Ya Allah’ın emrettiği şekilde “ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYEREK” Allah’a ölmeden evvel ulaşacak VUSLAT hasıl olacak (Rad/20,21- Onlar, Allah'ın ahdini ifa ederler (ruhlarını, vechlerini, nefslerini ve iradelerini Allah'a teslim ederler). Ve misaklerini (diğer teslimlerle birlikte iradelerini de Allah'a teslim edeceklerine dair misaklerini) bozmazlar. Ve onlar Allah'ın (ölümden evvel), Allah'a ulaştırılmasını emrettiği şeyi (ruhlarını), O'na (Allah'a) ulaştırırlar.

 

Diyanet İşlerinin hatalı ve Kur'ân'a aykırı RUH açıklaması:

 
NEFS-ŞEYTAN İLİŞKİSİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

 

 

lale4NEFS-ŞEYTAN İLİŞKİSİ

   Sevgili kardeşlerim, can dostlarım, gönül dostlarım! Allah’a sonsuz hamd ve şükrederiz ki; bir defa daha Allahû Tealâ bizleri bir sohbette biraraya getirdi. Herşey çok mu güzel yoksa bana mı öyle geliyor sevgili kardeşlerim? Hepinizi çok ama çok seviyoruz…

İstiyoruz ki; hepiniz mutlulukları yaşayasınız. İstiyoruz ki; dışımızdaki insanlar da mutluluğu öğrensinler, yaşasınlar. Herşeyden evvel şu bilinmeli ki; Allah’sız bir mutluluk hiçbir şekilde mümkün olamaz.

İnsanlar mutlu olmak için zengin olmak isterler, olurlar. Zengin olurlar ama bakarlar ki; mutluluk zengin olmakla kazanılan bir imkân değildir. Mutluluk, farklı muhtevayı ihata eder.

 
TÖVBE’NİN KABULÜNÜN SIRRI NEDİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale3TÖVBE’NİN KABULÜNÜN SIRRI NEDİR ?

HERKES GÜNAHLARININ,AFFEDİLMESİ İÇİN BİR CABANIN İÇİNDEDİR AMA BUNUN SIR’RI NEDİR BİLMEZ;”İŞTE BU SIR,ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYEREK TAKVA SAHİBİ OLMAKTIR !..”

TÖVBE NEDİR ?

Tövbe: Kelime olarak,dönmek demektir.Neden dönmek ? Yapılan hatalardan,İşlenen günahlardan.

  Üç türlü TÖVBE vardır.

1.Kişinin,Kendi kendine yaptığı tövbe (Nisa/17-Allah dilerse kabul eder)

 
OSMANLI SULTANLARININ MÜRŞİDLERİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale2OSMANLI SULTANLARININ MÜRŞİDLERİ

Sevgili kardeşlerim sizlere Osmanlı padişahlarının mürşitlerini anlatmak üzere bu yazıyı hazırladım ancak bizler Osmanlıyı Allah’ın dinini yani Tasavvufu en ahsen bir şekilde yaşıyor olduğunu gördüğümüzden dolayı bu muhtevaya uygun olarak yaşıyan Osmanlının kuruluşuna temel hazırlayan diğer Türk devletlerinin hakanlarından Tasavvuf ehli olan bazılarını da yazımıza eklemeyi uygun gördük inşallah. Sevgili kardeşlerim bu yazımızda görüyoruz ki bu büyük padişahların her birinin bir Allah dostuyla ilişkileri var ne zaman ki onların sözlerinden çıkmışlar iş de o zaman kendi felaketlerini kendileri hazırlamış ve tarih sahnesinden silinmişler.Bizde bu gerçeğin farkında olmakla beraber bu gerçeği en güzel şekilde ifade eden Yavuz Sultan selim Han ın şiiriyle giriş yazımıza son veriyoruz. İnşallah sizlere faydalı oluruz.

Padişah-ı Alem olmak bir kuru kavga imiş

Bir Veliye bende olmak hepsinden a’la imiş..

İBRAHİM ETHEM HAZRETLERİ:

 
GENÇ KARDEŞİM!
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale1GENÇ KARDEŞİM!..,
Önce kendi nefsinle ilgilen, ona ögut ver, sonra başkasına... Kendi nefs’inin pürüzleriyle meşgul olmaya bak, onu bırakıp da başkasına geçme!. Dikkat et ki ömründen islah edilmeye muhtaç birkaç günün kalmıştır evet sadece

 birkaç gün... Kendini bilemiyor, iç alemini anlıyamıyor isen başkasını kurtaramıyacağını bilmelisin... Bu halinle kendini bırakrp başkasına nasıl rehberlik yapabilirsin? çünkü insanlara ancak kalb gözü (basiret) açık olanlar,Allah ile her an görüşebilenler (Kalb kulağı olanlar) [hakki hak olarak bilip ona uyan bahtiyarlar) rehberlik edip yol gösterebilir; ve onları gunah ve gaflet denizinden ancak iyi yüzmesini becerenler kurtarabilir. Diğer bir tabirle, insanları Allah'a ancak Allah'ı bilen kimseler çevirebilir. Allah'ı bilmeyen bedbahtlar bu ulvi işe nasıl delalet edebilir?

 
EHLİSÜNNET NEDİR ? KİMLER EHLİSÜNNETTİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale8EHLİSÜNNET NEDİR ? KİMLER EHLİSÜNNETTİR ?
EHLİ SÜNNET;Peygamber (sav)efendimiz ve sahabenin YAŞANTISINI ÖRNEK ALMAKTIR.
KİMLER EHLİ SÜNNETTİR ?-İşte Kur’anda Ayetlerle açıklanmış olan o YAŞANTIYI KENDİ HAYATINA GECİRENLERDİR.
AHZAB – 21:Andolsun ki, sizin için ve Allah'a ve ahiret gününe (Allah'a ulaşma gününe) ulaşmayı dileyen ve Allah'ı çok zikredenler için, Allah'ın Resûl'ünde güzel bir örnek vardır.

 
GÜNAHLARIN SEVABA ÇEVRİLMESİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale7GÜNAHLARINIZIN BAĞIŞLANMASINI SONRA DA MAĞFİRET EDİLMESİNİMİ (Sevaba çevrilmesinimi) İSTİYORSUNUZ ?

O ZAMAN ALLAH’IN DAVETCİLERİNİN (Allah’a ulaşma) DAVETİNE İCABET EDİP HEM MÜ’MİN  OLACAKSINIZ HEM DE GÜNAHSIZ AMA SEVABINIZ ÇOK FAZLA OLARAK (Ahkaf/31) ALLAH’IN KATINDA “HAYATTA OLACAKSINIZ(Enfal/24)” AKSİ TAKDİRDE DALALETTE KALIP DÜNYA VE AHİRET SAADETİNE ULAŞAMAZSINIZ.

AHKÂF/31:Yâ kavmenâ ecîbû dâiyallâhi ve âminû bihî yagfir lekum min zunûbikum ve yucirkum min azâbin elîm(elîmin).

Ey kavmimiz! Allah'ın (Allah’a ulaşmaya davet eden) davetçisine icabet edin. Ve O'na îmân edin ki, sizin günahlarınızı bağışlasın ve mağfiret etsin (sevaba çevirsin). Ve sizi elîm azaptan korusun.

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 16