Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

ALLAH'A KUL OLAN AFFEDİLİR
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale6ALLAH’UTEALA “KENDİSİNE KUL OLANLARIN” TÖVBELERİNİ KABUL EDER GÜNAHLARINI AFFEDER.

 

ŞÛRÂ-25: Ve huvellezî yakbelut tevbete an ibâdihî ve ya’fû anis seyyiâti ve ya’lemu mâ tef’alûn(tef’alûne).

Ve O, kullarının tövbelerini kabul eden ve seyyielerini (günahlarını) affedendir. Ve yaptığınız şeyleri bilir.

   Başlangıçta bütün insanlar,”ŞEYTAN’IN (Tagut’un) KULUDUR” Bu yüzden Allah’uteala bizden aldığı AHD’i,Yasin/60,61 de: “ŞEYTAN’A KUL OLMAKTAN VAZGECİN BANA KUL OLUN İŞTE BU SIRATIMUSTAKİM ÜZERİ OLMAKTIR.”Buyuruyor.İşte bu AHD’in gereğini yerine getiren “HERKES İÇİN ALLAH’IN VAADİ GECERLİDİR.”

 
HERKES HERŞEYİ “ALLAH’IN RIZASI İÇİN YAPTIĞINI” ZANNEDER!
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale5HERKES HERŞEYİ “ALLAH’IN RIZASI İÇİN YAPTIĞINI” ZANNEDER!...

 GERÇEKTEN  ALLAH’IN RIZASINI İSTEMİŞSENİZ, NETİCESİNE KENDİNİZ ŞAHİD OLURSUNUZ. YA HEDEFE (ALLAH’A) YÖNELMİŞSİNİZDİR, YA DA KENDİNİZİ KANDIRIYORSUNUZ (NEFS’İNİZİN RIZASINA TABİSİNİZ)  “AYİNESİDİR KİŞİNİN İŞİ LAFA BAKILMAZ !..”

Allah’ın rızası fazmıdır ?

   Evet farzdır.O bizim Rabbimizdir,Halıkımızdır,Herşey onun rızası için yapılmalıdır.

 
ALLAH’A KARŞI HAŞYET SAHİBİ OLMAK NEDİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale4ALLAH’A KARŞI HAŞYET SAHİBİ OLMAK,NEDİR ? ÖNEMLİMİDİR ?;

MULK - 12 :Muhakkak ki onlar, gaybda Rab'lerine huşû duyarlar. Onlar için mağfiret ve büyük ecir vardır.

   Haşyet,ha,şın,ye harflerinden oluşan HAŞİYE kökünden gelmedir.

   Lugat anmlamı,Korkmak ama cezlandırmadan değil Allah’ın kendi üzerindeki sevgisinin azalmasından korkmaktır.

   Allah’uteala herkesi sever ama derecesi farklıdır.İnananı inanmayanı,kendisine şirk koşanı,asi olanı da sever.Eğer sevmese dünyada onları rızıklandırmazdı.Ve yaptıklarına karşılık hemen ceza verirdi.Herkesin hallerini de düşüncelerini de bilir.

 
ATEŞ VE NUR
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale12 / BAKARA - 175 : İşte onlar ki hidayet karşılığında dalâleti; mağfiret karşılığında da azabı satın alanlardır. Öyleyse onları ateşe karşı bu kadar sabırlı kılan nedir?

2 / BAKARA - 257 : Allah, âmenû olanların (Allah'a ulaşmayı dileyenlerin) dostudur, onları (onların nefslerinin kalplerini) zulmetten nura çıkarır. Ve kâfirlerin dostları taguttur (onlar, şeytanı dost edinirler, şeytan kimseye dost olmaz), onları (onların nefslerinin kalplerini) nurdan zulmete çıkarırlar. İşte onlar, ateş ehlidir. Onlar, orada ebedî kalacak olanlardır.

22 / HAC – 72-Onlara açıklanmış âyetlerimiz okunduğu zaman münkeri (inkârı, reddi), inkâr edenlerin yüzlerinden tanırsın (farkedersin).

 
HER DÖNEMDE ALLAH’IN RESULLERİ VARMIDIR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale3***İBRAHİM/4:Hiçbir resûlümüz yoktur ki; Biz, onu kendi kavminin lisanıyla göndermiş olmayalım. Onlara (kendi lisanlarıyla) beyan etsin (açıklasın) diye. Öyleyse Allah, dilediğini (Allah'a ulaşmayı dilemeyenleri) dalâlette bırakır. Dilediğini (Allah'a ulaşmayı dileyenleri) hidayete erdirir. Ve O, Azîz'dir, Hikmet Sahibi'dir.

***İSRA/15: Kim hidayete erdiyse, sadece kendi nefsi için (nefsini tezkiye ettiği için) hidayete erer. Öyleyse kim dalâlette ise sorumluluğu sadece kendi üzerinde olarak dalâlette kalır. Yük taşıyan (günahı yüklenen) bir kimse, bir başkasının yükünü (günahını) yüklenmez. Ve Biz, bir resûl göndermedikçe azap edici olmadık.

 
MEHDİ AS IN BULUTLARLA GERCEKLEŞEN SİLÜETİ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

MEHDİ AS IN BULUTLARLA GERCEKLEŞEN “SİLÜETİ”:

Hadisi şerifi destekliyor resim. Mehdi, benim çocuklarımdan birisidir. ''Yüzü gökyüzünde parlayan yıldız gibidir.''
(Ali b. Sultan Muhammed el-Kari el-Hanefi'nin “Risaletül Meşreb elverdi fi mezhebil Mehdi”)

Mehdi as’ın geleceği:Kur’anı kerimde Aliimran/81 de Nebi’lerden (Ululazm Peygamberlerden Ahzap/7),Ahir zamanda gelecek olan RESULÜME (Nebi-Peygamber-Resul olmayan-Veli Resul olan) İman edeceklerine ve o’na yardım edeceklerine dair söz (Misak) aldğını buyuruyor.İşte bu RESUL,MEHDİ AS dır.

 
MEHDİ AS GELMİŞ GEÇMİŞ DİYENLERE CEVAPTIR"
Ferhat BAŞTUĞ - 'KUR'AN,HADİS VE EVLİYA DİVANLARIYLA MEHDİ AS

lale4Bazı insanlar var “sadece nefs lerinin arzusu doğrultusunda hareket ederek” Allah’ın nurunu ağızlaryla söndürmek için neredeyse kendilerini helak etmek için büyük bir gayretin sahibi oluyorlar ve bunu “Allah’ın yolunda hizmet için “yaptıklarını zannediyorlar.Ve yetmez “biz nurcuyuz” diyorlar.( Burada bütün nur talebelerini tenzih ederiz onların içinden sadece bir grup bu iddiada bulunanlar) Tabi olduklarını zannettikleri SAİD-İ NURS-İ HAZRETLERİ biz mehdi değiliz bazı talebelerimiz karıştırıyorlar demesine rağmen,


 

Mehdi a.s Hicri 14.üncü Asırda Gelecektir. *******   *******   *******   ******  

 
TAKVA SAHİBİ OLMAYAN DÜNYA VE AHİRET SAADETİNE ULAŞAMAZ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale3TAKVA SAHİBİ OLMAK ÇOK ZOR BİR ÇALIŞMAMI GEREKTİRİR ? VE ŞARTMIDIR ?

-HAYIR,İNSANLARIN ZANNETTİKLERİ GİBİ ÇOK ZOR DEĞİLDİR.SADACE “KALB’TEN GELECEK OLAN BİR DİLEĞE” BAĞLIDIR.TAKVA SAHİBİ OLMAK ŞARTTIR ÇÜNKÜ DÜNYA SAADETİ DE (Zümer/10) AHİRETTE CENNETE GİREBİLMEK TE (Kaf/31) TAKVA SAHİBİ OLMAKLA MÜMKÜNDÜR.

TAKVA NEDİR ? NASIL TAKVA SAHİBİ OLUNUR ?

Takva; vav, kaf,ye harflaerinden oluşan vikaye kökünden  gelmedir.

    Takva; Lügat anlamı olarak,Sakınmak,cekinmek,korunmak demektir.

   Diyanet işleri başkanlığı İslami ilimler ansiklopedisi:Takva; Terim olarak ta “Allah korkusundan dolayı günah

 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 Sonraki > Son >>

Sayfa 11 / 16