Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

HİDAYET DOĞRUYOLMUDUR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale2ALDANMAYALIM BAŞKALARINI DA ALDATMAYALIM!...

HİDAYET  NEDİR ? HİDAYET;KELİME OLARAK,”ULAŞMAK,ULAŞTIRMAK” FİİLİDİR.

ALLAH’IN MURAT ETTİĞİ “HİDAYET NEDİR ?”-ALLAH’A ULAŞMAK’TIR.AL-İİMRAN/73-..İNNEL HÜDA,HÜDALLAH:ŞÜPHESİZKİ HİDAYET;”ALLAH’A ULAŞMAKTIR.” BAKARA/120-..İNNE HÜDALLAHİ HÜVELHÜDA: O “ALLAH’A ULAŞMAK VARYA İŞTE O HİDAYETTİR”YANİ KUR’AN MEALLERİNDE NEREDE “HİDAYET KELİMESİ GECMİŞSE ORAYA YAZILAN –DOĞRU YOL-DEĞİLDİR.HİDAYETİN NE DOĞRU ile NE DE YOL ile HİÇBİR ALAKASI YOKTUR. “HİDAYET’İN ULAŞMAK,ULAŞTIRMAK”OLDUĞU KONUSUNDA BİZE ALTERNATİFİ OLMAYAN AÇIKLAMA AŞAĞIDAKİ AYETLERDE MEVCUTTUR.O zaman HİDAYET ,Allah’a ulaşmaksa biz nasıl (ALLAH’A ULAŞACAĞIZ) HİDAYETE ERECEĞİZ ?-“ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYEREK.”

 
ALLAH'A MÜLAKİ (Ulaşmayı) DİLEMEYEN KURTULUŞA EREMEZ
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale1KUR’ANI MEALLENDİRENLERİN,TEFSİR EDENLERİN “ALLAH’A MÜLAKİ OLMAK” FİİLİNDEKİ YANLIŞLIKLARI YÜZÜNDEN İNSANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU CEHENNEME GİDİYOR!..ALLAH’A MÜLAKİ OLMAYI (RUH’EN O’NA ULAŞMAYI)DİLEMEYEN HİÇKİMSE KURTULUŞA EREMEZ.

                  ALLAH’A MÜLAKİ OLMAK=ALLAH’A ULAŞMAK

   Mülaki fiili; lam,kaf,ye harflerinden oluş’an likaye kökündendir.Lügat anlamı; Kavuşmak.ulaşmak tır.   Kur’anı kerimde Allah’ın farz kıldığı ayetlerde Allah ismiyle rab ismiyle beraber kullanılmıştır.Allah’a ulaşacak olan da “RUH”umuzdur.Zira Ruh,Allah’tan bize üfürülmüştür ve yine O’na dönecektir.Ya hayatta iken bizim TALEBİZLE (Tav’an) Ya da ÖLÜMLE(Kerh’an) Allah’ın kendisine döndürülmesi ile (Ali İmran/83).

 
ALLAH’IN RIZASI NASIL GERÇEKLEŞİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale2ALLAH’IN RIZASI NASIL GERCEKLEŞİR ?

GERÇEKTEN  ALLAH’IN RIZASINI İSTEMİŞSENİZ, NETİCESİNE KENDİNİZ ŞAHİD OLURSUNUZ. YA HEDEFE YÖNELMİŞSİNİZDİR YA DA KENDİNİZİ KANDIRIYORSUNUZ  “AYİNESİDİR KİŞİNİN İŞİ LAFA BAKILMAZ !..”

Allah’ın rızası fazmıdır ?

   Evet farzdır.O bizim Rabbimizdir,Halıkımızdır,Herşey onun rızası için yapılmalıdır.

 HADİD - 27 : Sonra onların izleri üzerine resûllerimizi ardarda gönderdik. Ve Meryemoğlu İsa (A.S)'ı gönderdik ve O'na İncil'i verdik. Ve O'na tâbî olanların kalplerinde refet (şefkat) ve rahmet kıldık. Ve onlar, O'na ruhbanlık ihdas ettiler. BİZ ALLAH’IN RIZASINI  İBTİGA ETMEKTEN (Gaye edinmekten) BAŞKASINI FARZ KILMADIK.Oysa O'na hakkıyla riayet etmediler. Böylece onlardan, âmenû olanların ecirlerini verdik ve onlardan çoğu fasıklardı.

 
HADİSLER'LE ALLAH'A ULAŞMAYI DİLEMEK
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale1ALLAH’A ULAŞMAK İLE İLGİLİ HADİSLER www.ferhatbastug.com

***Ey kullarım, ben zulmü kendime haram kıldım sizin de birbirinize zulmetmenizi haram kıldım hepiniz dalalettesiniz hidayete erdirdiklerim müstesna siz de o halde siz de hidayeti dileyinki sizi de hidayete erdireyim.MÜSLİM,RİYAZÜSSALİHİN-137,MÜSNEDİ AHMET

 

***Sünen ibnimace;(Türkiye gazetesi dini terimler sözlüğü)Ey insanlar,ölmeden önce gafleti bırakın Allah’utealaya mülaki olun ve tövbe edinki Allah’a kul olasınız.Sizi oyalayıcı işleriniz coğalmadan Salih amel işleyiniz.Allah’ıçok zikredin rabbinizin rızasını kazanın.Böyle yaparsanız “rızkınız bollaşır,yardımgörürsünüz ve eksiklikleriniz tamamlanır”.

***Allah tan başka ilah olmadığına ve benim de onun resulü olduğuma şehadet ediniz.Bu iki cümleyi canı gönülden inanarak Allah’a mülaki olmayı dileyen bir kulun cennetten mahrum olması  düşünülemez.RİYAZUSSALİHİN-389,MÜSNEDİ AHMET

 
SIRATIMUSTAKİM NEDİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale6 Kelime anlamı;ulaşılacak yere yönelmek,oraya ulaşmayı dilemek,hedefe ulaşmaya niyetlenmektir.

   Sırat        ; Yol demektir.

   Mustakim; İstikametlenmiş istikametlenen demektir.

   Kur’an da SIRATIMUSTAKİM, farzdır.

   Bu,acaba kur’an mealleri yazan bazı müelliflerin verdikleri anlamınımı içeriyor? –Hayır onlar hep “DOĞRU YOL”olarak yazmışlar.

   Bu doğrumudur ?-Hayır..

   Neden?

 
NEDEN İMTİHAN?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale5Selamunaleykum sevgili kardeşlerim "İNSAN HAYATINDA.BEŞ ŞEY KADERDİR" Doğum,evlenme,ölüm,imtihanlar ve duaların kabulü.Bunlardan en önemlisi,İMTİHAN dır.Allah,bu imtihanları ya kendisi takdir ederek ya da bizim dışımzdaki iradelerin bize karşı yapmak istediklerine müsade etmek suretiyle "BU İMTİHANLARDAN İBRET ALARAK-ALLAH'A ULAŞMAYI DİLEYEREK- DÜNYA VE AHİRET SAADETİNE ULAŞABİLMEMİZ İÇİNDİR" bize eziyet için değil.

   Bununla ilgili ayetlere,hadislere ve bu imtihanları yaşayan Allah’ın evliyalarının sözlerine baktığımızda gercek mahiyetini idrak ederiz.

''Farisi mısra tercemesi:
Seni sevmek,dert ve gam tadmak içindir.Yoksa rahat ettirecek şeyler çoktur.'' (140.mektub)
Mektubat Tercemesi'nden.(İmamı rabbani hz.)

 
DİNLER YOKTUR
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale7

 Allah’ın katında “dinler”Yoktur.Bir tek “din” vardır onun adı da Arapca İSLAM İbranice HANİF DİNİDİR.Bütün peygamberlere indirilen kitaplarda ve suhuflarda “sadece bir tek ŞERİAT VARDIR”

   Şeytan,her zaman olduğu gibi “İNSANLARIN MUTLULUĞUNU ÖNLEMEK,ONLARIN ARASINA KİN VE DÜŞMANLIK SOKMAK İÇİN” Farklı dinlerin olduğunu,Yeni bir din gelince eskisinin hükmünün ortadan kalktığını dolayısıyla farklı dinlere sahip olanların da “kendi dininden olmayayanla dostluğunun olamayacağını herkese kabul ettirerek EMELİNE ULAŞMIŞTIR”.Ya Allah’a inanacak aşagıdaki ayetler dogrultusunda hareket ederek,DÜNYADA SULH VE SÜKUNA ULAŞMASI İÇİN bir gayretin sahibi olacaksınız.Ya da ŞEYTANIN DOSTLUĞUNU DEVAM ETTİRİP olmaz böyle bir şey diyerek karşı cıkacaksınız. Allah katında din tektir.Adı da HANİF DİNİDİR.

 
İSLAM NEDİR?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale8İslam,sin,lam ve mim harflerinden oluşan silm kökündendir.

Anlamı; Teslim,sulh,sükun ve barış tır.

   Allah'uteala kur'anda,Allah'a yönelip(enab)teslim olmayı emrediyor.

39 / ZUMER - 54 : Ve enîbû ilâ rabbikum ve eslimû lehu min kabli en ye'tiyekumul azâbu summe lâ tunsarûn(tunsarûne).

Ve Rabbinize (Allah'a) yönelin (ruhunuzu Allah'a ulaştırmayı dileyin)! Ve size azap gelmeden önce O'na (Allah'a) teslim olun (ruhunuzu, vechinizi, nefsinizi, iradenizi Allah'a teslim edin). (Yoksa) sonra yardım olunmazsınız.

 22 / HAC - 34 Ve Biz, bütün ümmetler için (kurban konusunda aynı) usulleri tayin ettik ki onlara, (Allah'ın) rızık olarak verdiği (kurbanlık) hayvanlar üzerine Allah'ın

 
<< Başlangıç < Önceki 11 12 13 14 15 16 Sonraki > Son >>

Sayfa 12 / 16