Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

HİDAYET DOĞRU YOL DEĞİLDİR
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale2HİDAYET,DOĞRU YOL DEĞİLDİR.O,BİR FİİL’DİR VE ANLAMI:ULAŞMAKTIR.ALLAH’IN TARİFİ İSE;”ALLAH’A ULAŞMAKTIR.”

ALDANMAYALIM BAŞKALARINI DA ALDATMAYALIM!...

   BAŞLANGIÇTA BÜTÜN İNSANLAR “DALALETTEDİR” TAKİ ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYİP “HİDAYETE ADIM ATINCAYA KADAR”

HİDAYET  NEDİR ? HİDAYET;KELİME OLARAK,”ULAŞMAK,ULAŞTIRMAK” FİİL’İDİR.

ALLAH’IN MURAT ETTİĞİ “HİDAYET NEDİR ?”-ALLAH’A ULAŞMAK’TIR.ALİİMRAN/73-..İNNEL HÜDA,HÜDALLAH:ŞÜPHESİZKİ HİDAYET;”ALLAH’A ULAŞMAKTIR.” BAKARA/120-..İNNE HÜDALLAHİ HÜVELHÜDA: O “ALLAH’A ULAŞMAK VARYA İŞTE O HİDAYETTİR”YANİ KUR’AN MEALLERİNDE NEREDE “HİDAYET KELİMESİ GECMİŞSE ORAYA YAZILAN –DOĞRU YOL-DEĞİLDİR.HİDAYETİN NE DOĞRU ile NE DE YOL ile HİÇBİR ALAKASI YOKTUR. “HİDAYET’İN ULAŞMAK,ULAŞTIRMAK”OLDUĞU KONUSUNDA BİZE ALTERNATİFİ OLMAYAN AÇIKLAMA AŞAĞIDAKİ AYETLERDE MEVCUTTUR.O zaman HİDAYET ,Allah’a ulaşmaksa biz nasıl (ALLAH’A ULAŞACAĞIZ) HİDAYETE ERECEĞİZ ?-“ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYEREK.”

RAD/27:… De ki: “Muhakkak ki Allah, dilediği kimseyi dalâlette bırakır ve O'na yönelen kimseyi Kendine ulaştırır (hidayete erdirir).”

ŞURA/13:… Allah, dilediğini Kendisine seçer ve O'na yöneleni, Kendisine ulaştırır (ruhunu hayatta iken Kendisine ulaştırır).

   Aşağıdaki ayetlerde gecen “ARAPCA ASLI”;

“Yehdi,Yehdiyehüm,Yehdihim,Fehdühüm,İhdina,Vehdina,Yehdihi,Hudiye,Ehdiküm,Tehdi,Hedena” Bunların hepsi HİDAYET fiilidir.Bu fiillerin gectiği ayetlerde de “DOĞRUYOL” olarak kullanmış olsalar nasıl “ACAİP ANLAMLAR ÇIKACAĞI ORTADADIR” Demekki HİDAYET bir fiildir ve Türkce karşılığı;ULAŞMAKTIR,Allah’ın HİDAYETTEN MURADI İSE:Allah’a ulaşmaktır.

CİN - 2 : YEHDİ  iler ruşdi fe âmennâ bih(bihî)..(O kur’an) İrşad’a ULAŞTIRIYOR..

BAKARA/142….YEHDİ men yeşâu ilâ sırâtın mustakîm(mustakîmin).Dilediğini sıratımustakime ULAŞTIRIR

MAİDE - 16 : YEHDİ bihillâhu menittebea rıdvânehu subules selâmi..Allah kendi rızasına tabi olanları,Teslim yollarına ULAŞTIRIR

NİSA - 137 : ..lem yekunillâhu li yagfire lehum ve lâ li YEHDİYEHÜM sebîlâ(sebîlen).Allah onları kesinlikle Mağfiret etmez ve Yola da(sıratımustakime) de ULAŞTIRMAZ..

NİSA - 168 : İnnellezîne keferû ve zalemû lem yekunillâhu li yagfire lehum ve lâ li YEHDİYEHÜM tarîkâ(tarîkan).Şüphesizki onlar kafir ve zalimdirler.Allah kesinlikle onları mağfiret etmez ve tariki mustakime ULAŞTIRMAZ…

A'RAF - 148 : ……e lem yerev ennehu lâ yukellimuhum ve lâ YEHDİHİM sebîlen.. Onunla konuşmadığını ve yola ULAŞTIRMADIĞINI görmüyorlarmı

SAFFAT - 23 : FEHDUHUM ilâ sırâtıl cahîm(cahîmi).Cehennem uolunaULAŞTIRIN.

FATİHA/ 6 :İHDİNAS sırâtel mustakîm(mustakîme).Bizi sıratımustakime ULAŞTIR.

SAD - 22 : …VEHDİNA  ilâ sevâis sırât(sırâtı).Ve bizi orta yola ULAŞTIR

AL-İ İMRAN - 101 : ….fe kad HUDİYE ilâ sırâtın mustakîm(mustakîmin).Artık o sıratımustakime ULAŞTIRILMIŞTIR.

HAC - 4 : ..YEHDİHİ  ilâ azâbis saîr(saîri).Cehennem azabına ULAŞTIRIR

MU'MİN - 38 : yâ kavmittebiûni EHDİKÜM sebîler reşâd(reşâdi).Ey kavmim bana tabi olunki sizi irşad olunacağınız yola ULAŞTIRAYIM.

ŞURA - 52 ve inneke le TEHDİ ilâ sırâtın mustekîm(mustekîmin).Ve şüphesizki sen sıratımustakime ULAŞTIRIYORSUN.

İBRÂHÎM - 12 : Ve mâ lenâ ellâ netevekkele alâllâhi ve kad HEDANA subulenâ,Biz niçin Allah’a tevekkül etmeyelim O bizi yollarımıza ULAŞTIRDI.

 

   HİDAYET’E Eremezsek ne oluruz ?

   DALALETT’TE Kalırız ve gideceğimiz yer de CEHENNEMDİR.Zira başlangıçta bütün insanlar  (Peygamberler de dahil) DALALETTEDİRLER.

KAMER – 47,48: Muhakkak ki mücrimler (suçlular), dalâlet ve çılgınlık içindedir.O gün yüz üstü (sürünerek) ateşe sürüklenirler. “Sekarın (alevli ateşin) dokunuşunu tadın!” (denir).

YASİN – 62,63 :Ve andolsun ki sizden birçoklarını dalâlette bıraktı. Hâlâ akıl etmez misiniz?Size vaadedilmiş olan cehennem (işte) budur.

 

   Sevgili kardeşlerim!...Gercekler böyle iken,”AKSİNİ İSPAT EDECEK VARSA BUYURSUN” Etmeye çalışan sadece “ALLAH’IN AYETLERİNE KARŞI SAVAŞ AÇMIŞ OLUR” Herhalde kimse Şeytana yaranacağım diye böyle bir cahillik yapamaz diye düşünüyoruz inş.Bu gercekleri düşünürken ALLAH’UTEALADAN YARDIM DİLEYİN O sizlere mutlaka yardım edecektir.Allah hepinizden razı olsun FERHAT BAŞTUĞ Daha geniş bilgi.www.ferhatbastug.com dadır.

 

Yorumlar 

 
0 #2 ibrahim 09-09-2016 20:18
ALLAH sonzuz razi olsun..
efh
Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 #1 st3telkom 08-03-2016 07:30
st3telkom.ac.idim very like this site thanks for your information
Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile