Bilgi

Sevgili kardeşlerim!.. Bu sitededeki bütün yazılar,  mp3 sohbetler,  TV programları, tamamen Efendimizden öğrendiğimiz ilimle gerçekleştirilmiştir. Sizler de Allah’a ulaşmayı dileyip, Hacet Namazı ile Allah’a sorarak öğrenip tabi olacağınız Mürşidiniz, Allah’tan aldığı ilimleri sizlere de öğretecektir inşaallah. Allah hepinizden razı olsun.

TÖVBE’NİN KABULÜNÜN SIRRI NEDİR ?
Ferhat BAŞTUĞ - Makaleleri

lale3TÖVBE’NİN KABULÜNÜN SIRRI NEDİR ?

HERKES GÜNAHLARININ,AFFEDİLMESİ İÇİN BİR CABANIN İÇİNDEDİR AMA BUNUN SIR’RI NEDİR BİLMEZ;”İŞTE BU SIR,ALLAH’A ULAŞMAYI DİLEYEREK TAKVA SAHİBİ OLMAKTIR !..”

TÖVBE NEDİR ?

Tövbe: Kelime olarak,dönmek demektir.Neden dönmek ? Yapılan hatalardan,İşlenen günahlardan.

  Üç türlü TÖVBE vardır.

1.Kişinin,Kendi kendine yaptığı tövbe (Nisa/17-Allah dilerse kabul eder)

2.Kişinin,Allah’a ulaşmayı dileyerek Allah’tan (Hacet namazı ile) sorarak bulduğu Mürşidin önünde yaptığı tövbe (Furkan/70-Allah’utealaya ulaşmayı dilediğinde,günahları örter Mürşide tabi olduğunda da örtülen günahları sevaba cevirir)

3.Kişinin,İrşada ulaştığında (Muhlis evliya olduğunda) Allah’utealanın daveti ile “ALLAH’IN SÖZLERİYLE”onun  huzurunda yapılan NASUH TÖVBESİ dir.(Tahrim/8-Geriye dönülmesi mümkün olmayan bir tövbe)

   Allah’ı bilen insanların çoğu,İşledikleri günahlardan dolayı Allah’tan “TÖVBE EDEREK GÜNAHLARININ AFFEDİLMESİNİ DİLERLER” Allah,dilerse affeder dilemezse affetmez.Allah hep o kişilerin “KALBİ DAVRANIŞLARINA BAKAR” Ve çok ayetikerimede de TÖVBELERİ KABUL ETMEYİ MURAT ETTİĞİNİ BUYURUR.NİSA/26,27,28-Allah size beyan etmek (açıklamak) ve sizi, sizden öncekilerin kanununa ulaştırmak ve tövbelerinizi kabul etmek ister. Ve Allah Alîm'dir (en iyi bilendir), Hakîm'dir (hüküm ve hikmet sahibidir).Ve Allah sizin tövbenizi kabul etmek ister, şehvetlerine uyanlar ise, sizin büyük bir meyille (şehvete) meyletmenizi isterler.Allah sizden (tövbelerinizi kabul ederek yükünüzü) hafifletmeyi diler. Ve insan zayıf yaratıldı.

   İnsanlar da bu istikamette hep dua ederlerki GÜNAHLARIMIZI BAĞIŞLA diye.Halbuki Allah’uteala,BİR SIR VERMİŞ. KİM O SIR İSTİKAMETİNDE BİR GAYRETİN SAHİBİ OLURSA “HEM GÜNAHLARINI ÖRTECEĞİNİ HEM DE (Mürşid’ine tabi olduğu anda ) O ÖRTTÜĞÜ GÜNAHLARI SEVABA CEVİRECEĞİNİ GARANTİ ETMİŞ”.BU SIR NEDİR ? “ALLAH’A ULAŞMAYI KALB’TEN DİLEMEKLE GERCEKLEŞECEK OLAN TAKVA SAHİBİ OLMAK”

RUM/31-O'na (Allah'a) yönelin (Allah'a ulaşmayı dileyin) ve O'na karşı takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın.

   Takva sahibi olunca ne olacak ? Önce GÜNAHLARI ÖRTECEK Sonrada Mürşide tabi olunduğunda örtülen günahlar sevaba cevrilecek.

ENFAL/29-Ey âmenû olanlar! Allah'a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.

FURKAN/70,71-Ancak kim (mürşidi önünde) tövbe eder (böylece kalbine îmân yazılıp, îmânı artan) mü'min olur ve salih amel (nefs tezkiyesi) yaparsa, o taktirde işte onların, Allah seyyiatlerini (günahlarını) hasenata (sevaba) çevirir. Ve Allah, Gafur'dur (günahları sevaba çevirendir), Rahîm'dir (rahmet nuru gönderendir).Ve kim (mürşidi önünde) tövbe eder ve salih amel (nefs tezkiyesi) işlerse, o taktirde muhakkak ki o, tövbesi kabul edilmiş olarak Allah'a ulaşır (hayattayken ruhu Allah'a ulaşır).

   Allah hepinizden razı olsun FERHAT BAŞTUĞ daha geniş açıklama:www.ferhatbastug.com adresinde “TAKVA..HİDAYET..ALLAH’A ULAŞMAK..İRŞAD..” Dosyalarındadır

 

Yorumlar 

 
0 #2 sefer şimşek 24-08-2014 17:55
allah razı olsun [censored] abıcim bizi aydınlatığı için
Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 #1 sefer şimşek 24-08-2014 17:47
[fv]allah razı olsun [censored] abıcim[/fv]
Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile